TOPlist


Zásilkovna


SEO webu sledují SEO nástroje.cz


O parfémech

To, co v češtině označujeme obecně jako parfém, nemusí být parfém. O něco výstižnější slovo je vůně. Vůně se totiž dělí podle intenzity a koncentrace vůní na parfémy, EDP a EDT.

Slovíčko parfém, totiž většina Čechů používá v nesprávném slova smyslu. Češi všemu co se v cizině nazývá Fragrance (vůně EDT, EDP či kolínské vody EDC) říkají parfémy. A stejně tak říkají i pravým parfémům, tedy výrobkům, kterým v cizině říkají Parfum/Perfume.
Také je známé české rozdělení na „voňavky“ - levné vůně z drogérie či z katalogů firem jako AVON/Oriflame a parfémy, přičemž za parfémy jsou považovány vůně z parfumérií tzv. exkluzivní vůně značek typu Chanel, Dior, Jimmy Choo apod. Jenomže to také nejsou vesměs žádné parfémy ve většině případů se jedná hlavně o EDP.

Pozn.: Až uvidíte v TV reklamu na nějakou luxusní vůni, všimněte si, že značky uvádí: The new fragrance for woman(men)... a nikoliv: The new Perfume for woman (men)....

Jak to teda je

V první řadě je důležité rozlišovat a vědět jaký je rozdíl mezi EDT (toaletní vodou), EDP (parfémovanou vodou) a Parfum (parfémem).

Vůně i parfémy jsou směsí éterických olejů (parfémové kompozice). Liší se od sebe tím, kolik množství oleje daná vonná kompozice v sobě má. Obecně platí, že čím větší vonné parfémové kompozice, tím déle vydrží vůně a tím je vyšší i cena.
 

Parfém (Parfum) je nejvýraznější vůně, kterou si můžete pořídit. Obsahují 15 - 40% vonných látek. Stačí aplikovat pár kapek a budete vonět celý den. Z uvedených tří typů je to nejdražší záležitost. Skládá se ze tří částí: hlava, srdce a základ. Hlavu ucítíte jako první, složení hlavy ovlivňuje první dojem z parfému. Srdce nastupuje až po odeznění hlavy a voní až 3 hodiny. Nakonec jde cítit základ, který se uvolňuje pomaličku. některé parfémy vydrží i desítky hodin. Hlava, srdce i základ jsou u kvalitního parfému v harmonii, vzájemně se prolínají a doplňují. To je důvod, proč parfém po aplikaci na kůži mění v průběhu hodin vůni.

Dále se vůně dělí na EDT a EDP.
EDP je zkratka Eau de Parfum, neboli parfémovaná voda. Té stačí použít také jen málo. Bývá poměrně silná a výrazná, proto stačí stříknout na zápěstí a za ucho, nebo pod vlasy. Obsahuje 10 - 20% vonných látek. Za parfémovanou vodu sice zaplatíte také větší sumu, zato vám déle vydrží. Jsou ženy, na které je parfém i parfémovaná voda moc silná a necítí se v ní. Více jim vyhovuje další typ vůní nesoucí označení je EDT zkratka pro Eau de Toilette, neboli toaletní voda, které obsahují jen 4 - 15% vonných látek. Toaletní voda má slabší vůni než parfém a parfémovaná voda a dříve vyprchá, proto je nutné přestříkat se i několikrát za den. Cena toaletní vody je nižší než u parfému. Musíte ale počítat s tím, že vám nevydrží tak dlouho. Nicméně liší se od sebe kvalitou surovin.
Další je pro ženy téměř neznámá skupina EDC zkratka pro Eau de Cologne, neboli kolínská voda, která obsahuje 2-5% olejů.

V českých parfumériích není většinou problém sehnat ke své oblíbené vůni i několik parfémovaných výrobků (sprchový gel, krém, tělové mléko, deosprej apod.). Tyto výrobky v sobě ukrývají max. 3% esenciálních olejů.

Složení

se skládá ze 3 částí, podle toho, jak se které vůně uvolňují (některé parfémy však mají lineární složení, tj. jejich vůně je v průběhu času stále stejná).

  • Hlava (vysoké tóny) je to první, co je po aplikaci ucítěno. Právě hlava parfému utváří první dojem a proto je na ni kladen velký důraz. Doba trvání hlavy se pohybuje okolo 15 minut, ale může to být také pouhých pár sekund.
  • Srdce (střední tóny) začínají naplno vynikat po odeznění hlavy. Voní několik hodin obvykle 2-4 hodiny.
  • Základ (nízké tóny), jsou ty látky, které prchají velmi pozvolna. Doba trvání bývá několik hodin, avšak nejsou výjimkou parfémy působící desítky hodin.

Kvalitní (často drahé) parfémy se sestavují tak, aby ve všech fázích rozvíjení vůně byl zajištěn harmonický a stálý průběh.


Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat.
Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).